Blog

Czy warto montować czujnik gazu w domu?

16 grudnia 2022 godz. 11:25

Czy warto montować czujnik gazu w domu?

Zapewnienie bezpieczeństwa rodzinie, to z pewnością najważniejsze zadanie, jeżeli posiadamy własne mieszkanie. Wbrew pozorom, bezpieczny dom to nie tylko dobrej jakości drzwi i okna, ale również odpowiedni montaż instalacji, które zmniejszą ryzyko niebezpiecznych sytuacji oraz zapewnią komfort. Jednym z zagrożeń na zamkniętej przestrzeni jest bez wątpienia wyciek gazu, który może grozić zatruciem oraz poważnymi problemami ze zdrowiem. Jeśli więc chcesz zadbać o siebie oraz swoich najbliższych i kontrolować stężenie gazu w powietrzu oraz wykrywać zagrożenie, to warto zainstalować lub wyposażyć się w domowy detektor gazu. Z pewnością w pierwszej kolejności trzeba dowiedzieć się, w jaki sposób działają czujniki gazu do domu i jaki czujnik gazu do mieszkania najlepiej wybrać.

Detektory i czujniki gazu w mieszkaniu to w ostatnich latach coraz chętniej wybierane rozwiązanie, dlatego też poleca się rozważyć zakup tego typu, jeżeli chcemy systematycznie sprawdzać poziom stężenia gazów wybuchowych takich jak gaz ziemny, butan, propan, czy metan w naszym domu. Czujka gazu do domu to najlepsza droga do tego, aby pilnować poziomu bezpiecznego stężenia propanu i innych szkodliwych substancji gazowych.

Domowy czujnik gazu ziemnego

Bez wątpienia warto instalować domowy detektor gazu ziemnego w kuchni oraz innych pomieszczeniach, gdzie poprowadzona jest instalacja gazowa, gdyż pozwala to na uniknięcie potencjalnego zatrucia substancjami. Czad jest bezwonny i przemieszczając się wentylacją może okazać się szczególnie niebezpieczny dla mieszkańców danego domu. Aby móc odpowiednio zareagować na awarię piecyka i zauważyć nieszczelność, najlepiej będzie wyposażyć się w odpowiedni sprzęt.

Szczególnej uwagi wymaga instalacja w sezonie grzewczym, kiedy na dużo intensywniejsze działanie skazany jest piec w naszym domu. Mieszanina tlenku węgla może doprowadzić do tragedii, a nie bez powodu czad nazywany jest cichym zabójcą. Dlatego też warto zamontować w swoim domu czujnik dymu, który wykryje niebezpieczeństwo i na tej podstawie będzie uruchamiać alarm dźwiękowy. Tego typu sygnał alarmowy to norma dla czujników tlenku węgla, który jest wyczuwany przez urządzenie. Najważniejsze jest to, by uchronić dom przed ulotnieniem takich gazów i zwrócić uwagę na ewentualne niebezpieczeństwo odpowiednio wcześnie. Dlatego warto jest wybrać odpowiedni wykrywacz czadu lub czujnik gazu ziemnego i czadu na baterie.

Domowe czujniki gazu - co warto wiedzieć?

Montaż czujnika jest rekomendowany, gdyż w razie wykrycia nadmiernego stężenia gazów w powietrzu, zostanie uruchomiony alarm dźwiękowy oraz optyczny system alarmowy, co pozwoli nam na szybką reakcję. Gaz z kuchenki z reguły jest lżejszy od powietrza i dlatego gromadzi się w górnych partiach pomieszczenia. Czujniki gazów wybuchowych zasilane są bezpiecznym napięciem 12V, dzięki czemu nie ma obaw co do ich wykorzystywania w gospodarstwie domowym. W pomieszczeniach zagrożonych emisją gazu propan butan, tym bardziej należy zastosować miernik gazów do pomiaru stężenia toksycznych substancji (zobacz miernik do wykrywania gazu).

Systematyczne monitorowania dopuszczalnego stężenia to coś, co bez wątpienia warto mieć w swoim domu. W momencie przekroczenia dolnej granicy wybuchowości, czujki gazowe automatycznie uruchomią alarm, dzięki czemu będziemy mieli czas na odpowiednią reakcję. W pomieszczeniu o podniesionym stężeniu trujących substancji nie powinno się przebywać. Bardzo istotne w przypadku tego typu czujników jest również to, aby regularnie robić przegląd sprawności całego systemu. Dwugazowy detektor warto montować w miejscach, gdzie blisko znajdują się m.in podgrzewacze lub kuchenki gazowe. Bardzo istotne jest również systematyczne wymienianie baterii w czujnikach, które nie są zasilane energią elektryczną. Posiadając w domu czujnik gazu, zredukujemy do minimum szanse na wybuch gazu, dlatego warto zainteresować się technologią umożliwiającą wykrywanie CO2 i innych niebezpiecznych gazów.

Detektory Crowcon

Sprawdź nasze detektory gazu, a także inne urządzenia pozwalające na sprawdzenie stężenia gazu w pomieszczeniu. Jeśli potrzebne są Ci modele przemysłowe, zachęcamy do sprawdzenia pełnej oferty. Na naszej stronie znajdziesz też porady dotyczące montażu czujnika gazu, a jeśli potrzebujesz więcej informacji odnośnie konkretnego modelu lub jeśli interesuje Cię kalibracja detektora gazu, zachęcamy do kontaktu.